Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-2461    e-ISSN 2449-9943
Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-246   e-ISSN 2449-9943

Duży popyt na zboża

Rolnicy ograniczają sprzedaż zbóż. Zwłaszcza trudno jest kupić kukurydzę, na którą popyt znacznie wzrósł. Ziarno to jest przerabiane na etanol w związku z dużym zapotrzebowaniem na środki dezynfekujące – informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

„Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyraźnie uszczuplonej rynkowej podaży praktycznie wszystkich zbóż. Dla wielu producentów dysponujących zapasami zbóż, bardzo wysokie ceny oferowane za ziarno nie są zachętą do ich sprzedaży” – czytamy w biuletynie informacyjnym Izby.

Jak wskazuje Izba, „szczególnie trudno kupuje się kukurydzę, na którą notuje się bardzo duży popyt, zarówno ze strony krajowych przetwórców, jak i eksporterów”. W bieżącym sezonie nastąpił wyraźny wzrost zużycia tego zboża przez wytwórnie etanolu i gorzelnie, w związku ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na środki dezynfekujące”.

Kukurydza jest także zbożem chętnie kupowanym przez eksporterów, jest na nie duży popyt ze strony Niemiec, ale także kukurydza wywożona jest drogą morską.

„Wydaje się, iż rynkowa podaż zbóż powinna nieco wzrosnąć w marcu br. po zejściu śniegu i przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych” – oceniają eksperci Izby.

Według Izby, spory popyt jest praktycznie na wszystkie zboża. Notowany w ostatnim okresie wyraźny wzrost cen zbóż oferowanych przez przetwórców utrudnił zakupy ziarna przez eksporterów, którzy są zmuszeni do sięgania po zboża w coraz bardziej odległych regionach od portów.

W ostatnim tygodniu lutego cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła – 900 -990 zł/t,; pszenicy paszowej 890-990 zł/t. Za kukurydzę suchą płacono – 870 – 920 zł/t. Żyto konsumpcyjne kosztowało 660-700 zł/t, a rzepak – 1950-2180 zł/t. Ceny ziarna przeznaczonego na eksport są nieco wyższe.

Według wstępnych danych, w pierwszych 6 miesiącach sezonu 2020/21 (lipiec grudzień) eksport zbóż ogółem z kraju wyniósł ponad 4 mln 695 tys. ton wobec 2 mln 750 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu, w tym eksport pszenicy wyniósł ponad 2 mln ton wobec 1,3 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

W portach cały czas utrzymuje się wzmożony ruch. „Oceniamy, iż w lutym br. eksport pszenicy drogą morską wyniósł około 300 tys. ton. Tym samym, w pierwszych 8 miesiącach bieżącego sezonu, wywóz pszenicy drogą morską wyniesie ponad 2,2 mln ton wobec 1,8 mln ton przeładowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu” – poinformowała Izba.