Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-2461    e-ISSN 2449-9943
Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-246   e-ISSN 2449-9943

XVIII Warszawskie Święto Chleba

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie zaprasza na XVIII Warszawskie Święto Chleba. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych stolicy, promując tradycje dożynkowe i kulturę polskiej wsi.

Tegoroczne Święto odbędzie się w sobotę 2 października na terenie Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66, w godz. 10.00-17.00. Wielobarwne stroje ludowe, wieńce dożynkowe, chleby obrzędowe, zespoły ludowe…. to wszystko i jeszcze więcej już wkrótce na Krakowskim Przedmieściu!

W programie m.in. kiermasz pieczywa mistrzów piekarstwa, produktów pszczelich oraz tradycyjnych produktów regionalnych, a w tym: serów, wędlin i soków. Swoje wyroby zaprezentują twórcy ludowi z różnych regionów kraju oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które zapoznają nas ze smakami kuchni regionalnej i rękodziełem. Dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia haftu! Niewątpliwą atrakcją Święta będzie prezentacja największej na świecie okrągłej koronki koniakowskiej (wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa) o średnicy 5 metrów. Koronka jest własnością Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, gdzie na co dzień można ją oglądać.

Do wspólnej zabawy zachęcą występy kapel i zespołów ludowych: Wesela Krzemienickiego, „Karniewiaków”, Wałasów, Kapeli Romana Wojciechowskiego, Buńczuka! „Warszawskim dożynkom” będzie towarzyszyć wystawa wieńców dożynkowych, które zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek. Wieńce prezentowane na Krakowskim Przedmieściu brały udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. XVIII Warszawskie Święto Chleba organizowane jest w ramach realizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi projektu kulturanaludowo#wspieram, którego celem jest wsparcie twórców ludowych, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii.

Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny!