Zakończyła się 27. edycja programu Przedsiębiorstwo Fair Play. Podczas Wielkiej Gali Finałowej 29 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przedstawicielom firm z całej Polski uroczyście wręczono certyfikaty Przedsiębiorstwo Fair Play – jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień biznesowych oraz nagrody specjalne.
Program powstał w 1998 roku i stale cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców, czego dowodem jest znacząca liczba Laureatów programu. W 2024 roku 171 firm pragnęło uzyskać tytuł i certyfikat Przedsiębiorstwo Fair Play. Spośród nich w oparciu o dwustopniową weryfikację wyłoniono 164 Laureatów.
Realizując 27. edycję Programu Przedsiębiorstwo Fair Play i weryfikując jego uczestników również i w tym roku mogliśmy poznać niesamowitych ludzi, których inicjatywy realizowane na rzecz interesariuszy firm tworzą inspirujący katalog przykładów „biznesu z ludzką twarzą”. Możemy śmiało stwierdzić, że działań zdumiewających rozmachem i pomysłowością, a realizowanych przez Laureatów programu i świadczących o ich odpowiedzialności wobec społeczeństwa, jest bardzo wiele. – podkreślił w trakcie uroczystości dr Mieczysław Bąk Przewodniczący Komisji Ogólnopolskiej programu.
Przedsiębiorstwa, które wyróżniły się w 27. edycji
Każdy uczestnik programu oprócz tytułu i certyfikatu Przedsiębiorstwo Fair Play walczył również o nagrody specjalne. Przedsiębiorcy, którzy wyróżnili się szczególnymi działaniami
w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu zostali uhonorowani Nagrodą Główną -Statuetką Przedsiębiorstwo Fair Play.
W 2024 roku Statuetkę otrzymało 9 przedsiębiorstw:
- CARGILL POLAND Sp. z o.o. Oddział w Kiszkowie PRZEGLĄD ZBOZOWO-MŁYNARSKI
- Energia Euro Park Spółka z o.o. z Mielca
- ICT Poland Sp. z o.o. z Kostrzyna nad Odrą
- Market BHP Sp. z o.o. z Inowrocławia
- NOVOL Sp. z o.o. z Komornik
- Spółdzielnia Mieszkaniowa „BUDOWLANI” z Bydgoszczy
- „TFP-GRAFIKA” Sp. z o.o. ze Śremu PRZEMYSL SPOZYWCZY
- Wodociągi Miasta Krakowa SA
- Zakłady Elektrochemiczne ALCO-MOT Sp. z o.o. z Czarnkowa
Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy poddali się certyfikacji mogli uzyskać tytuł Debiut Fair Play. W tegorocznej edycji programu tą nagrodą wyróżniono dwa przedsiębiorstwa:
- FIXOKNA Sp. z o.o. z Wrocławia
- PIXEL Sp. z o.o. z Bydgoszczy
Wyróżnienie za szczególną działalność proekologiczną odebrała firma Inter-Agri Sp. z o.o. z Zaworów/Książa Wielkopolskiego. Firma dzięki przeprowadzonym inwestycjom stała się podmiotem, który nie kupuje nawozów, energii elektrycznej, węgla (czy innych źródeł do wytwarzania ciepła), co stało się możliwe dzięki wdrożonemu rozwiązaniu na skalę europejską, a nawet światową, w zakresie przetwarzania odpadów produkcyjnych na biogaz, dalej energię elektryczną i cieplną oraz chłód technologiczny.
Z kolei wyróżnieniem za szczególną działalność innowacyjną nagrodzono firmę La Mare Sp. z o.o. z Bydgoszczy za houseboat z napędem elektrycznym i systemem OZE, czyli pływającego domu na wodzie niezależnego energetycznie od zewnętrznych źródeł zasilania i posiadającego oczyszczalnię ścieków bytowych. Dla nabywców tej łodzi wdrożona innowacja oznacza duże usprawnienie i uniezależnienie się od przyłączy zewnętrznych oraz bezpłatną energię elektryczną.
Kapituła przyznała również tytuły Ambasador Fair Play w Biznesie 2024. W ten sposób uhonorowano 8 przedstawicieli polskiego biznesu: prezesów, dyrektorów i kierowników – wieloletnich laureatów programu:
- Robert Andre – Prezes Zarządu i Anna Andre – Wiceprezes Zarządu, ANDRE ABRASIVE ARTICLES Sp. z o.o. Sp. k. z Koła
- Marcin Biel – Prezes Zarządu, PRZEDSIĘBIORSTWO ZAOPATRZENIA GASTRONOMICZNEGO „PERFECT PLUS” Sp. z o.o. Łodzi PRZEGLĄD GASTRONOMICZNY
- Wiesław Bożek – Prezes Zarządu i Maria Bożek – Wiceprezes Zarządu, ZAKŁAD METALOWY „WB” P.H.U. W.Bożek, M.Bożek Sp.j. z Woli Mieleckiej
- Agnieszka Budzik – Marketing Manager, EURO-TRUCK Sp. z o.o. z Mrokowa
- Maria Piszczyńska – Główna Księgowa, Przedsiębiorstwo Elektromontażowe „Kazimierz Zawada” Sp. z o.o. z Pszczyny
- Adam Skowroński – Dyrektor, Sanatorium Uzdrowiskowe „Przy Tężni” im. dr Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu s.p.z.o.z. z Inowrocławia.
Nagroda 25-lecia
W tym roku po raz drugi wręczono nagrody specjalne dla firm, które obchodzą jubileusz dwudziestopięciolecia udziału w programie. Ich dokonania pokazują, że sukces
w biznesie można osiągnąć trzymając się zasad fair play. Przedsiębiorstwa te udowodniły,
że uczciwość i etyka są dla nich fundamentem zaufania, dobrych relacji i sposobem kształtowania trwałego sukcesu. Nagroda związana z dwudziestopięcioleciem udziału w programie została przyznana firmie REKORD SI Sp. z o.o. z Bielska-Białej, firmie TARCZYŃSKI S.A. z Ujeźdźca Małego, firmie NOVOL Sp. z o.o. z Komornik, Przedsiębiorstwu Farmaceutycznemu Farmapol Sp. z o.o. z Poznania oraz przedsiębiorstwu KANLUX S.A. z Radzionkowa.
Gala Finałowa programu łączy ludzi, dla których etyka w biznesie jest niezwykle istotna
29 listopada br. w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zgromadziło się łącznie ponad 300 gości, dla których etyka w biznesie jest szczególnie ważna – przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz przede wszystkim przedsiębiorców. Ideą wydarzenia od samego początku jest nie tylko uhonorowanie wyjątkowych firm, ale również umożliwienie nawiązania kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami wyznającymi te same wartości. Gala odbyła się pod patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Zaufanie ze strony władz państwowych i samorządowych jest wyrazem nie tylko poparcia dla idei etycznego biznesu, jaką rozpowszechnia program Przedsiębiorstwo Fair Play, ale też uznania dla jego laureatów – przedsiębiorstw współtworzących standardy kultury biznesu w Polsce.