W dniach 19-20 września w Trzebnicy odbyła się IV Konferencja Naukowa, Nauka o Zbożach – Współczesne trendy w produkcji i przetwórstwie zbóż. Tym razem organizatorami byli Katedra Technologii Fermentacji i Zbóż Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Technologów Żywności Oddział Wrocławski. Konferencję patronatem objęli Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Dziekan Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności UPWr oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Konferencja ta to kolejne spotkanie przedstawicieli ośrodków naukowych oraz różnych firm zajmujących się tematyką hodowli, uprawy, przetwórstwa zbóż, oceny jakości ziarna, a także wartości żywieniowej i jakości produktów zbożowych. W wydarzeniu brało udział 60 osób, w większości naukowcy z różnych uczelni i instytutów takich jak: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytety Przyrodnicze w Poznaniu, Lublinie i Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Rzeszowski, Politechniki – Łódzka i Bydgoska, Akademia Łomżyńska, Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego – PIB w Warszawie. Uczestnikami byli również przedstawiciele firm: Anton Paar Sp. z o.o., Soligrano Sp. z o.o., FOSS Polska Sp. z o.o., MULTIVAC Sp. z o.o., Piekarnia Jul-Ka, KWS Lochow Polska Sp. z o.o., GoodMills Polska Sp. z o.o., Dolnośląskie Młyny S.A., Polskie Zakłady Zbożowe Lubella GMW Sp. z o.o. w Lublinie, Air Products Sp. z o.o., Top Farms Agro.
Tematy komunikatów przedstawionych na konferencji omawiane były na czterech sesjach referatowych (26 komunikatów) i jednej posterowej (14 komunikatów). Dotyczyły one różnych aspektów produkcji zbóż, wartości technologicznej, zdrowotnej i żywieniowej ziarna, jakości napojów roślinnych, możliwości wzbogacenia wartości odżywczej pieczywa i makaronów oraz stosowania nowoczesnych technik analitycznych w ocenie jakości zbóż i produktów zbożowych (https://www.noz.wroclaw.pl/wp-content/uploads/2024/09/IV-konf-nauk-NAUKA-o-ZBOZACH-publikacja.pdf).
Atmosfera konferencji sprzyjała nawiązywaniu nowych kontaktów i współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi oraz przemysłem.
Już dziś zapraszamy na kolejną, V Konferencję Naukową Nauka o Zbożach, która odbędzie się za dwa lata w Warszawie. Organizatorem będzie Instytut Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.