Warunki pogodowe mogą ograniczyć plony we Francji. Z podobnymi problemami borykają się również rolnicy z USA i Kanady.
Z powodu fali upałów we Francji udział pszenicy ocenianej jako będącej w dobrym lub bardzo dobrym stanie spadł do 73%. Zbiory tego zboża we Francji, która jest największym producentem pszenicy w UE, są zagrożone – przekazał Bloomberg powołując się na dane agencji płatniczej FranceAgriMer.
„Według najnowszych danych FranceAgriMer, udział upraw pszenicy miękkiej w kraju, ocenionych jako będące w dobrym lub bardzo dobrym stanie, spadł do 73% na dzień 16 maja, co sprawia, że oceny są niższe niż w tym czasie zeszłego roku” – poinformował w piątek Bloomberg.
Agencja wyjaśniła, że suche i gorące dni we Francji zmniejszają wilgotność gleby w kluczowym okresie dla rozwoju upraw. Maj tego roku może okazać się najgorętszym majem w historii kraju – dodał Bloomberg. Dotychczas rekordowe majowe temperatury miały miejsce w 2011 r.
Warunki pogodowe „grożą” ograniczeniem plonów we Francji. Wskazano, że z podobnymi problemami borykają się rolnicy także w takich krajach jak USA i Kanada. Dodatkowo inwazja Rosji na Ukrainę „już ogranicza dostawy zbóż na całym świecie”.
„Międzynarodowa Rada Zbożowa (The International Grains Council – PAP) w czwartek obniżyła prognozę światowej produkcji pszenicy do 769 mln ton, co jest wynikiem najniższym od trzech lat” – przypomniał Bloomberg. „Z powodu pogody Francja jest najbardziej zagrożonym obszarem w Europie, jeśli chodzi o uprawy ozime, takie jak pszenica” – wskazała agencja powołując się na słowa meteorologa Kyle’a Tapleya, które padły na niedawnej konferencji GrainCom w Genewie.
Według danych zebranych na stronie Obserwatorium Złożoności Gospodarczej (The Observatory of Economic Complexity to projekt statystyczny związany z Massachusetts Institute of Technology – PAP) w 2020 r Francja wyeksportowała pszenicę o wartości 4,76 mld dolarów. Wynik ten uplasował ją wtedy na czwartym miejscu wśród największych eksporterów pszenicy na świecie. W tym samym roku pszenica była 13. najczęściej eksportowanym produktem we Francji.