Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-2461    e-ISSN 2449-9943
Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-246   e-ISSN 2449-9943

Zbożowy gigant w Egipcie

Polska spółka Feerum podpisała porozumienie inwestycyjne pod stworzenie fabryki komponentów i części zamiennych do budowy oraz obsługi silosów zbożowych w Egipcie. Planowaną lokalizacją zakładu jest strefa przemysłowa East Port Said, będąca częścią Suez Canal Economic Zone. Polska spółka ma przy budowie zakładu współpracować z egipskim partnerem, spółką East Port Said Development. Wartość inwestycji wyceniono na 1,6 mld EGP (ok. 130 mln PLN).

Feerum jest światowym liderem produkcji innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań przechowywania zbóż, od silosów, przez oczyszczalnie i suszarnie, po transport. Firma ma szerokie doświadczenie w realizacji projektów w Europie, Azji i Afryce, którą wskazuje jako jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju biznesu. Pierwsze kroki na rynku egipskim spółka stawiała przy wsparciu PAIH. W 2022 r. przedstawiciele polskiej spółki uczestniczyli w targach rolniczych Sahara Expo, gdzie w stoisku zorganizowanym przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kairze nawiązano pierwsze kontakty i przekonano się o potencjale rynku. 

Jesteśmy niezwykle dumni, że polska firma rozwija się na arenie międzynarodowej przy wsparciu PAIH. Egipt jest bardzo perspektywicznym kierunkiem ekspansji dla przedsiębiorstw z Polski w wielu obszarach. Kontrakt podpisany przez Feerum jest doskonałym przykładem, że można to robić z sukcesem na wielką skalę. Zachęcamy firmy do kontaktu – mówi Ayman Farouk z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kairze. 

Planowana inwestycja Feerum to pierwszy projekt o takiej skali w historii współpracy biznesowej między Polską a Egiptem. W kraju nad Nilem powstało już ponad 100 spółek z polskim kapitałem, jednak dotychczas niemal wyłącznie w obszarach turystyki, wynajmu nieruchomości i handlu. Przykładem najbardziej rozwiniętej do tej pory działalności polskich firm w Egipcie jest należąca do Grupy Orlen firma Geofizyka Toruń S.A., która operuje w tym kraju od 2009 r., wykonując badania sejsmiczne na potrzeby poszukiwań złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. W przypadku Feerum chodzi jednak o pierwszą polską prywatną inwestycję produkcyjną, w dodatku o wartości ok. 130 mln PLN.

Jako główną zachętę do inwestycji w tej lokalizacji przedstawiciele Feerum wskazali korzystniejsze koszty operacyjne. Dzięki inwestycji w Egipcie polska spółka ma nadzieję na realizację projektów instalacji silosów zbożowych na rynku lokalnym, a także okolicznych rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu. 

Egipt stanowi perspektywiczny kierunek dla relacji gospodarczych Polski. Ze swoją rosnącą ponad 110-milionową populacją jest najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu. To również największa gospodarka Afryki Północnej z dobrą perspektywą wzrostu PKB. Egipt leży na przecięciu szlaków handlowych i posiada rozwiniętą infrastrukturę. Państwo wspiera napływ inwestycji zagranicznych, m.in. poprzez strefy ekonomiczne i wolnocłowe. Potencjał wymiany handlowo-inwestycyjnej dotyczy przede wszystkim sektora rolno-spożywczego, budowlanego i technologicznego.

(inf. prasowa)