Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-2461    e-ISSN 2449-9943
Dwumiesięcznik, ukazuje się od 1957 r.
PL ISSN 0033-246   e-ISSN 2449-9943

XVIII Warszawskie Święto Chleba

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie zaprasza na XVIII Warszawskie Święto Chleba. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych stolicy i dowodzi, jak bardzo potrzebna jest taka uroczystość promująca tradycje dożynkowe i kulturę polskiej wsi. Tegoroczne Święto odbędzie się w niedzielę 11 października na terenie Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.
Wielobarwne stroje ludowe, wieńce dożynkowe, chleby obrzędowe, zespoły ludowe …. to wszystko i jeszcze więcej już wkrótce na Krakowskim Przedmieściu!

W programie m.in. kiermasz pieczywa mistrzów piekarstwa; produktów pszczelich; tradycyjnych produktów regionalnych oraz wyrobów twórców ludowych z Mazowsza i innych regionów Polski. Do wspólnej zabawy zachęcą występy kapel i zespołów ludowych: „Krasne” z Krasnego, „Praskie Małmazyje” z Warszawy, „Kościelanki” z Kościelca, „Ksinzoki” z Łowicza, z repertuarem tradycyjnej muzyki ludowej. Gwiazdą tegorocznego Święta Chleba będzie zespół Vołosi – tworzony przez muzyków ludowych z Beskidu Śląskiego oraz muzyków klasycznych, a muzyka, którą grają wykracza poza kategorię folku.
„Warszawskim dożynkom” będzie towarzyszyć wystawa wieńców dożynkowych, które zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek. Wieńce prezentowane na Krakowskim Przedmieściu brały udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, którego organizatorem była Kancelaria Prezydenta RP.

XVIII Warszawskie Święto Chleba organizowane jest w ramach realizowanego przez Narodowy
Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi projektu kulturanaludowo#wspieram, którego celem jest
wsparcie twórców ludowych, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii.
Wstęp na uroczystość i towarzyszący jej kiermasz jest wolny. Zapraszamy serdecznie!
Współorganizator:Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio